SPOUŠŤOVÉ BODY - OŠETŘENÍ
Spoušťový bod (trigger point) se dá definovat jako velice bolestivé místo v napjatém svalu, který může být na pohmat silně bolestivý nebo může při podráždění vyvolat svalový záškub a bolest ve vzdálených oblastech těla (přenesená bolest).
Některé příklady přenesené bolesti jsou migrény, bolesti krku, bolavé nohy, chodidla, tenisový loket.
Ztuhlost a bolest v kloubech jako zápěstí, lokty, ramena, kolena, kyčle, bolesti zad často nebývá nic jiného, než přenesená bolest ze spoušťových bodů přiléhajících svalů.
Až u 75% lidí bolest vyvolávají právě spoušťové body. V místě spoušťového bodu se prakticky zastaví cirkulace krve. Bez ní zůstává místo neokysličené, hromadí se v něm odpadní látky, které časem mohou vytvořit výrůstky (hrudky vápníku) a samozřejmě způsobuje bolest.
Nesprávný sed u počítače - s předsunutým držením hlavy a rameny taženými nahoru a dovnitř - také může vést ke vzniku spoušťových bodů v oblasti šíje, které následně způsobují bolesti hlavy, šíje, ramen či celé horní končetiny. Spoušťové body kolem ramene vyvolávají bolest až po konečky prstů a na krčních svalech způsobují migrény, nevolnost či nespavost. Při sportu bývá příčinou vzniku spoušťových bodů nejen přetížení či zranění, ale také nesprávné pohybové stereotypy. Například špatně fixovaná pánev při běhu může vést ke vzniku trigger pointů v oblasti kyčelních kloubů či pánevního dna. Odtud se pak mohou šířit bolesti do celé dolní končetiny, kyčelních kloubů nebo do zad. Typický příklad spoušťového bodu na malém svalu hýžďovém, který se pak dotýká sedacího nervu a vystřeluje bolesti po celé noze - přesně jako ischias.
Velmi těžko se jich lze zbavit - prášky proti bolesti člověka otupí, ale nic nevyřeší, obecné relaxační techniky, protahování či "rozhýbání" nejsou dostatečně specifické. Jediné účinné řešení je tyto body přesně vyhledat a odstranit. K tomu používám kombinaci masáže, myofasciálního uvolnění a protahování.
Ošetření spoušťových bodů spočívá v jejich identifikaci a odstranění tj. ve stlačení spoušťového bodu po dobu 15 - 20 sekund. Po dostatečném ošetření spoušťových bodů je nutné svaly protáhnout pomocí tzv.PIR ( technika postizometrické relaxace ). Tato cvičení mají zabránit opětovnému zkrácení svalů nebo posilovací cviky u ochablých svalů.